shaghayegh
25 بهمن 1401 - 17:13

60 درصد تجارت ایران و روسیه با ارزهای ملی انجام می شود

سفیر ایران در روسیه گفت که دو کشور باید تا آنجا که می‌توانند استفاده از دلار در مبادلات تجاری خود را کاهش دهند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از تاس، کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه، طی یک کنفرانس خبری گفت که دو کشور باید برای کنار گذاشتن دلار و استفاده بیش‌تر از ارزهای ملی در مبادلات تجاری، اقدامات گسترده‌تری را انجام دهند.

وی گفت: ما باید به سمت استفاده از ارزهای ملی خود برویم و از روبل و ریال در تجارت استفاده کنیم.

بانک مرکزی ایران، روبل روسیه را در زمره ارزهای قابل معامله در کشور قرار داده و این ارز حالا یک پول قابل قبول در ایران است.

جلالی افزود: 60 درصد مبادلات تجاری بین روسیه و ایران به ریال و روبل انجام می‌شود، اما ما باید سهم 40 درصدی دلار را از این هم پایین‌تر بیاوریم.

این مقام ایرانی همچنین گفت: کشورمان در حال پیش بردن موضوع اتصال سامانه‌‌‌‌‌های پرداخت بانکی با روسیه است. دیگر کشورهایی هم که نمی‌خواهند از سوئیفت استفاده کنند هم می‌توانند به این موضوع بپیوندند.

سفیر ایران در روسیه تأکید کرد که روبل می‌تواند ارز اصلی مبادله‌ای در میان کشورهای اتحادیه اوراسیایی باشد همان‌گونه که در سازمان همکاری شانگهای هم در کنار دیگر ارزها نظیر یوآن چین، امکان استفاده از آن وجود دارد. ما می‌توانیم برای خنثی کردن نقش دلار در فعالیت‌های تجاری‌مان از ارزهای ملی استفاده کنیم.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1038494